ÇORUM YUMURTA - YUMURTA HAKKINDA

Yumurta ne kadar yararlıdır ?
Yumurta mükemmel bir gıda olup güzel yiyecektir. Yumurta yüksek değerde protein ihtiva ettiği için yemeklerde kullanılabilir. Yumurtada 10 temel aminoasit mevcuttur. Yumurta, ayrıca A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıdayı temin eder. Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilir.

Yumurta nasıl korunur ?
Yumurta çabuk bozulan gıdalardan olduğu için buzdolabında karton ambalajıyla muhafaza edilmelidir. Yumurta; oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında 1 ay süreyle sağlıklı olarak muhafaza edilebilir.

Yumurta sarısındaki renk farklılığının sebebi nedir?
Yumurta sarısının koyuluğu tavuğun yemine göre değişebilir ve yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olabilmektedir.

Kahverengi yumurtalar beyazlara göre daha besleyici midir?
Hayır. Yumurtanın kabuk rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden aynıdır.

Pişmiş yumurta ne kadar saklanabilir?
Kabuğun kırılmasından sonra 7-9 gün buzdolabında saklanabilir.

Kaç çeşit yumurta vardır ?
1- XL   73 gr.>         Jumbo  yumurta 
2-   L   63 gr.<73 gr. Large   yumurta 
3-  M   53 gr.<63 gr. Medium yumurta 
4-  S    <53gr.         Small    yumurta 

ÇİĞ YUMURTANIN SAKLANMASI
Yumurta soğuk ortamda taze kalabilir. Yumurtayı sıvı kaybına veya koku sinmesine karşı orijinal kapalı karton kutularında muhafaza ediniz. Ağır kokulu yemeklerden uzakta tutunuz. Yumurtanın sarısını ve beyazını mümkünse ayrı ayrı kaplarda muhafaza ediniz. Bir kaba kırdığınız yumurta sarısının buzdolabında kauçuk gibi olmasını önlemek için üzerini ince soğuk su ile kapatınız.

Yumurta dondurularak saklanabilir mi?
Çiğ yumurta -18°C' de 1 yıl süreyle saklanabilir.

Yumurtanın sadece sarı kısmının veya tümünün donması için bir kaseye kırınız. Hava kabarcıkları oluşmayacak şekilde yavaşça karıştırınız. Yumurta sarısında topaklanmayı önlemek için yumurtaya aşağıda belirtilen miktarlarda tuz veya şeker ekleyiniz.

  • her 1 fincan (250 mL) yumurta için 2 mL tuz
  • her 1 fincan (250 mL) yumurta için 15 mL şeker

Yumurtanın dondurulduğu kap biraz geniş olmalıdır. Donmuş yumurta nispeten az yer kaplar, eridiğinde yeniden genişler. Kolay stok için yumurtaları küp şeklinde kaplarda dondurunuz ve plastik kaplara alınız. Pişmiş yumurtanın dondurulması tavsiye edilmez. Yumurtanın beyaz kısmı kauçuk şeklinde kalabilir.

YUMURTA YEMEKLERİ İPUÇLARI
  • Mikrodalga yemekleri için kaliteli kaplar seçiniz. Yuvarlak kaplar yumurta için en ideal kaplardır.
  • Yumurtayı orta ısıda pişiriniz. Yumurtayı yüksek ateşte pişirmek veya düşük ısıda uzun zaman pişirmek, yumurtanın sertleşmesine sebep olur.
  • Yumurtalar gözenekli yapıya sahiptirler ve buzdolabında ağır kokan yemeklerden uzakta tutulmalıdırlar. Karton kutuları onları bu tür kokulardan korumak için ideal bir araçtır.
  • Yumurtayı kırıp suda veya yağda pişirmek için mümkün olduğunca en tazesini kullanın.