ÇORUM YUMURTA - HAKKIMIZDA

Çorum Yumurta A.Ş. 1986 yıllında yumurta üreticilerinin pazarlama ve dağıtım sorunlarını çözmek amacı kurulmuş 123 ortaklı bir anonim şirkettir.

Şirketimiz Türkiye yumurta üretiminin yaklaşık % 4 lık kısmını gerçekleştirmektedir ve pazarın talepleri doğrultusunda Türkiye’nin tüm bölgelerine yumurta satışı yapmaktadır. Yakın bölgelere ve ulusal zincir marketlerle direkt satış yapmakta diğer bölgelerle toptancılar bazında çalışmaktadır.

Çorum ekonomisi için yumurta sektörünün anlamı çok büyüktür. İlimizde yaklaşık 750 ailenin direkt geçimi bu sayede sağlanmaktadır. Dolaylı olarak ise tedarikçilerle birlikte bu sayı 1500 – 1600 aile arasındadır.

Çorum Yumurta bugün 3.800.000 adet kurulu tavuk kapasitesine sahiptir. Bu yıl içerisinde 2.500.000 adet faal tavuk kapasitesi ile çalışmakta ve haftalık çeşitli gramajlarda 14.000.000 adet yumurtayı 500.000 m2 kapalı sistem modern kümeslerde üretmekte ve ürettiği bu yumurtaları 6.400 m2 kapalı sistem modern deposu içerisinde saatte 260.000 adet kapasiteli tasnif ve paketleme makineleri ile Türkiye’nin en yüksek tasnif ve paketleme hattına sahip olan kendi yumurtaları dışında alım satım yapmayan sattığı paketlediği her yumurtanın ; Civcivin kümeslere girişinden yumurtlamadan kesilene kadar her aşamasında veteriner hekimleri ve modern laboratuar hizmetleri ile teknik destek veren şirketimiz sattığı tüm yumurtalarının üzerine markasını gönül rahatlığı ile yazan ve ürünlerinin arkasında durabilen tek entegrasyondur.

Çorum Yumurta aynı zamanda ihracatla ilgili önemli merkezlerden birisidir. 1997 – 2000 yılları arasında Türkiye’den yapılan yumurta ihracatının %30’u Çorum Yumurta tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yıllardaki doğrudan ve dolaylı ihracat miktarı toplam 5 – 6 Milyon ABD Doları seviyelerine ulaşmıştır. İhracattaki bu büyüme nedeniyle şirket 1999 yılında “Sektörel Dış Ticaret Şirketi” statüsü almıştır. Çorum Yumurta, tarımsal üretim açısından bu statünün verilmiş olduğu en aktif ihracat şirketidir. 2012,2013 yıllarında 13.000.000.$ , 2014 yılında ise 10.500.000.$ üzerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.                         

Kuş gribi krizinin olayının başlaması ile markalaşmanın öneminin farkında olan şirketimiz çalışmalarımız hız kazandı. ÇORUM YUMURTA VE ŞİRİN markalı ürünlerimizle hedefimiz yumurtada en bilinen marka olmak ve Türkiye’ nin her noktasında tüketicilerimize 6’lı,10’lu ,15 li ve 30 ‘lu ambalajlarımızla ulaşabilmek için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Tüketicilerin istekleri doğrultusunda kararlarımız yön vermekteyiz yakın zamanda üretimi başlayıp analiz aşamasında olan omega – 3’lü yumurta,selenyumlu yumurta ve doğal besi yumurtalarla da tüketicilerimizin hizmetinde olacağız. Pastörize yumurta konusunda da en son teknolojide üretim yapmak amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir.

Çarşıdan aldığımız yumurtanın iyi olup olmadığını anlamak için öncelikle dış görünüşünde aramamız gereken özelikler şunlardır; * Sağlam ve pürüzsüz kabuklu olması * Şeklinin normal olması, * Irkına özgü renge sahip olması ( bu kahverengi ve beyazdır) * Kirli ,kırık ve çatlak olmaması, iç özelikleri yönünden iyi bir yumurtada aranması gereken özellikler ise;

• Yumurtanın kendine has tat ve koku ve renkte olması gerekir.
• Yumurtanın akı ve sarısı birbirine karışmamış olmalıdır.
• Yumurta içerisinde kan ve et lekesi kesinlikle olmamalıdır.

Biz Çorum Yumurta olarak yumurtaların üretilmesinde ve paketlenerek tüketicilerimize sunulmasında temizlik ve hijyen kurallarına çok dikkat ediyoruz. Bu konuda yeterli özenin gösterilmemesinin öncelikle zararının tüketicilerden önce biz üreticiler olduğunun bilinciyle Türk gıda kodeksinde bulunan yumurta ile ilgili tüm şartları yerine getirerek çalışmaktayız.